הדפסה ידידותית | הוצאת קרן | ספרי עיון | שער לפילוסופיה

שער לפילוסופיהתמונה מוגדלת

שער לפילוסופיה
מאת: רוברט צימר
תרגום מגרמנית: גיא כספי
עיצוב עטיפה: שוקי דוכובני

Das Philosophenportal
Robert Zimmer

שנת הוצאה: 2008
229 עמודים, כריכה רכה
פורמט: 13.5x21 ס"מ
מחיר קטלוגי: 79 ש"ח
מסת"ב: 978-965-7158-25-8
דאנאקוד: 526-25


על הספר | הרהורים בכניסה לשער הפילוסופיה 

כשחושבים על שער מפואר, חושבים על כניסה אל בניין נכבד ורב-רושם. גם בניינהּ של הפילוסופיה גדל באלפיים וחמש מאות שנה לממדים כאלה, שרבים חוששים להיכנס אליו. המסדרונות אינם מוארים דיים, ודומה שקשה להכיר אפילו חלקים מעטים של הבניין. יצירה פילוסופית גדולה היא בבניין הזה כמין דירה המעוצבת בכישרון רב. כמה מדיירי הקבע, המלומדים הפילוסופים, מייחדים עשרות שנים לחקירת פינה אחת ויחידה של הבניין. קרוב לוודאי שהם יטענו בכל תוקף, שאפשר להכיר יצירה קלאסית של הפילוסופיה רק אם עוסקים בה לאורך זמן וחוזרים ושונים בה, וקרוב לוודאי שהם ידחו כל יומרה להסביר ולהבין יצירה כזו באופן כללי.

ועם זאת, מן הדין שאפשר יהיה לעשות סיור התוודעות ראשוני בבניין, להציץ בכמה חדרים מעוררי עניין ולהתרשם ממצבם, מהאדריכלות ומהריהוט. אחר-כך יוכל כל אחד להחליט היכן הוא חפץ לשוב ולבקר, ובאילו חדרים הוא מבקש לשהות עוד פרק זמן.

שישה-עשר פרקי הספר שלפניכם מבקשים לקחת אתכם לסיור התוודעות כזה. אין צורך בצידה מיוחדת או בהכשרה, לא כל שכן בתואר או בתעודות. מטרתנו אינה ניתוחים מעמיקים, כי אם היכרות ראשונית באווירה נינוחה. באווירה כזאת להפגין את צִדם הנאה ביותר של ספרים יבשים ולא נגישים בדרך-כלל: לכל אחד מהם סיפור אישי והם עוסקים בשאלות שאם מסירים מעליהן את האבק האקדמי, עשויות להתגלות באור חדש ומעניין.

השער, נכבד ככל שייראה, הוא אחרי ככלות הכול הכניסה הטבעית והנוחה ביותר אל הבניין. מי שעד עתה נמנע מסיבה זו או אחרת לעבור את המפתן, יגלה ששער הפילוסופיה פתוח בפני כל מי שיש בו סקרנות, עניין ונכונות להשקיע מעט זמן. לאחר צעדים מעטים הוא יבחין שחדרי הבית הזה לא נועדו לקבוצה מצומצמת של נבחרים, אלא לכל מי שמוכן לבחון רעיונות, שבמבט ראשון נראים אולי יוצאי דופן, אבל במבט מדוקדק יותר מתגלים כראויים לעיון. אפשר שחלקם אינם רחוקים כלל מהאופן שבו אנו מסתכלים על הדברים.

ודאי לא יחסרו מומחים שיצביעו על היצירות החשובות הרבות שלא נסקרו כאן. אכן, מדובר במבחר קטן, ואין כאן יומרה למצות את כל היצירות החשובות. על כל בחירה מן הסוג הזה אפשר לערער. לא תמיד נבחרו היצירות העומדות במוקד של סמינרים באוניברסיטאות, אלא כאלו שנודעה להן השפעה בחוגים רחבים הרבה יותר ממחלקות הפילוסופיה, ושיכולות, יש לקוות, לעורר עניין אצל קוראים חדשים כבר בעיון ראשון. שער הפילוסופיה אינו רק כניסה לבניין גדול, אלא גם לבניין פתוח ושוקק חיים.

         

תמונה מוגדלת