המתאגרף - רומן גראפי
כתב ואייר: ריינהרד קלייסט
מגרמנית: תמי לימון

שנת הוצאה: 2019
200 עמודים, כריכה רכה
פורמט: 21x27 ס"מ
מחיר קטלוגי: 88 ש"ח
מסת"ב: 978-965-7158-42-5
דאנאקוד: 526-42

המתאגרף - רומן גראפי | ריינהרד קלייסט

רומן גראפי מטלטל המתאר את סיפור חייו האמיתי של הרצקו האפט, שהופרד בטרם מלאו לו שש-עשרה ממשפחתו בפולין הכבושה בידי הנאצים ונקלע אל זוועות מחנות העבודה וההשמדה הנאציים. לבסוף הגיע לאושוויץ, שם נאלץ להתאגרף בתחרויות ראווה עם אסירים אחרים על מנת לשעשע את הקצינים הנאצים. חוסר האנושיות, האלימות והמוות, שהיו חלק בלתי נפרד מתחרויות אלה, לא הותירו לו שום ברירה אלא לנצח.

ריינהרד קלייסט עוקב אחר סיפורו של הרצקו, מהחוויות הטראומטיות ממחנות הריכוז דרך בריחתו הדרמטית, התוהו ובוהו ששרר לאחר המלחמה וההתחלה החדשה בארצות-הברית, שם נלחם האפט כמתאגרף מקצועי נגד רוקי מרציאנו האגדי בתקווה למצוא את ארוסתו האובדת.

הספר תורגם ל-13 שפות וזכה בגרמניה בפרסי הספר הגרמני הטוב ביותר בפסטיבל הקומיקס ובפרס ספר העיון הטוב ביותר לנוער, וכן בפרס הראשון בפסטיבל BD בליון, צרפת.

הספר מבוסס על ספרו של אלן האפט, Harry Haft: Auschwitz Survivor Challenger of Rocky Marciano המתאר את קורות חייו של אביו.

         

על המחבר:
ריינהרד קלייסט נולד בשנת 1970 בקרבת העיר קלן. למד בבית הספר הגבוה לגרפיקה ולעיצוב במינסטר, ובשנת 1996 עבר לגור בברלין , שם הוא חולק סטודיו עם קבוצת ציירי קומיקס, ובהם נעמי פרן, פיל ומאוויל.

כבר בזמן לימודיו פרסם קלייסט בשנת 1994 את האלבום המעוצב לעילא Lovecraft , שזיכה אותו בשנת 1996 בעיטור הגרמני החשוב ביותר שניתן לעבודות קומיקס – פרס "מקס ומוריץ" בסלון הקומיקס הבינלאומי בארלנגן. קלייסט נחשב לאחד מחלוצי הרומן הגראפי בגרמניה בעקבות פרסום ספרו Amerika בשנת 1998, סיפור אישי רחב יריעה מאויר בשחור-לבן.

את הפריצה לתודעה הבינלאומית עשה קלייסט עם סיפורו של זמר הקאנטרי ג'וני קאש. הרומן הגראפי Cash. I see a darkness שיצא לאור בשנת 2006, וזיכה את קלייסט בין השאר בפרס ה"זודנרמן" של יריד הספרים בפרנקפורט בשנת 2007 ופרס "מקס ומוריץ" לשנת 2008.

באותה שנה ערך קלייסט מסע בן ארבעה שבועות בקובה. את רשמיו וחוויותיו הנציח ברומן הגראפי Havana. Eine kubanische Reise. הביקור בקובה היווה מסד להכנת הביוגרפיה הגדולה השנייה שיצר קלייסט בקומיקס, Castro (2010), שבה תיאר את חייו של המנהיג המהפכני פידל קסטרו במשך חצי מאה של היסטוריה קובנית.

ספרו "המתאגרף", פורסם בתחילה כסיפור בהמשכים בין מרץ לספטמבר 2011 בעיתון Frankfurter Allgemeiner Zeitung. בעשור האחרון כתב ספרי קומיקס רבים נוספים ובהם Berlinoir על ערפדים בברלין וביוגרפיות מאוירות על חייהם של אלויס ושל ניק קייב.

לצד עבודתו כסופר קומיקס קלייסט עובד גם כמאייר וכגרפיקאי פורה, המעצב כרזות לסרטים ותפאורות לתיאטרון. בשנת 2010 עיצב גיליון זוכה פרסים של ה-Sueddeutsche Magazin בנושא "רצח עם".

ביקורות:
"המתאגרף": הספורטאי היהודי שהבין כי במחנות הריכוז כניעה פירושה מוות
תום שפירא, הארץ, 18.6.19 לכתבה המלאה

"לא רק הסטורי של אווה: "המתאגרף" הוא ספר שואה הארדקור, קשה ומצמרר הרצקו האפט התגלגל לשורה של גטאות ומחנות ריכוז, בהם גם אושוויץ, והיה עד לדברים המזוויעים ביותר • ריינהרד קלייסט עיבד את סיפור חייו לרומן גרפי, מורכב וקשה לעיכול" זהרה רון, גלובס, 11.5.2019 11.5.2019, לכתבה המלאה

"הרומן הגרפי 'המתאגרף' הוא אירוע בספרות הישראלית, הרומן מגולל את סיפורו של הרצקו האפט, ונכתב בתחילה כביוגרפיה לל ידי בנו של האפט, אלן סקוט. הרומן הגרפי של ריינהרד קלייסט המבוסס עליה, פונה בנימה רכה יחסית לבני נוער, אך יתאים גם לקריאה של מבוגר" עדי רובינשטיין, ישראל היום, 1.5.2019, לכתבה המלאה

"לביוגרפיה מאוירת טובה יותר לא ניתן היה לייחל."
אנדריאס פלטהאוס, פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג

www.kerenbooks.co.il | קרן הוצאה לאור |חזרה לדף הספר