הדפסה ידידותית | הוצאת קרן | סיפורת | שבילים בקמח

שבילים בקמחתמונה מוגדלת

שבילים בקמח
מאת: ויולה ויין
תרגום מפולנית: ענת זיידמן
עיצוב עטיפה: תמיר להב-רדלמסר

Mezalians
Viola Wein

שנת הוצאה: 2005
116 עמודים, כריכה רכה
פורמט: 13.5x21 ס"מ
מחיר קטלוגי: 59 ש"ח
מסת"ב: 965-7158-18-4
דאנאקוד: 526-18


קצין יהודי שלחם בגרמניה הנאצית בשורות הצבא האדום, שב לפולין מולדתו ומתמסר לשיקום הארץ ההרוסה. למרות השקפתו האתיאיסטית הוא שומר אמונים למנהגים היהודיים. אשתו, שנדדה לפולין מאוראל הרחוקה, לא מצליחה למצוא שם את מקומה. אחרי מארס 1968 היא נאלצת להגר עם משפחתה לישראל, מדינה שמתגלית כ"חידה אקזוטית בלתי פתירה", ומחליטה לסיים את חייה. זהו סיפור שקיעתה של משפחת קליין, המסופר מבעד לעיניהן של עוזרות הבית והאומנות המועסקות על ידי המשפחה לאורך השנים.

ביד אמן ובלשון פשוטה, לעתים בוטה, נחשף בפני הקוראים עולמן של נשים שנחלו אכזבה בחיפוש אחר אהבה, ואשר בהתמודדותן עם המציאות הן הופכות לחסרות אונים ונדחקות לשוליים, אך גם עושות את הבלתי-אפשרי לאפשרי ומגלות רגעים מופלאים של חמלה אנושית. זוהי יצירה יוצאת דופן ומעוררת השראה העוסקת בתרבות המהגרים ובכמיהה הנואשת לתחושת בית, שורשים וביטחון.

"שידוכים כושלים" יצא לאור בפולין בשנת 1996 וזכה בפרס הראשון של קרן התרבות הפולנית באותה שנה. החלק השני של הספר כולל את הסיפורים "בת יפתח" ו"האנטישמי", שרואים כאן אור לראשונה.

         

על המחברת:
ויולה ויין נולדה בפולין. בשנת 1968 עלתה לישראל. חיה בירושלים, מלמדת פסנתר ומתרגמת שירה ופרוזה ישראלית לפולנית. קורות חייה הבלתי שגרתיים של ויין מעניקים לכתיבתה צליל מיוחד ויכולת סיפור מרתקת.

ביקורות:
"ויולה ויין, סופרת ישראלית החיה בירושלים וכותבת בשפה הפולנית... היא לטעמי 'הגילוי' הסנסציוני ביותר מבין הדור הצעיר של הספרות המיוחדת הזאת" (יורם ברונובסקי, מאזניים)

"מבין דפי הספר אפשר להריח את הוודקה, את הכרוב הכבוש, את ביבי השופכין של החברה פצועת המלחמה... הספר מצליח לגעת במיני שורשים חשופים..." (שני טריל, מקור ראשון, מאי 2005)

         

תמונה מוגדלת